Dbajmy o nasze kości

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Szkielet stanowiący podstawę naszego ciała, jest zbudowany z kości. Na pierwszy rzut oka stanowi on najstabilniejszy element organizmu, jednak i on może być kruchy i łatwo ulegać uszkodzeniom.

Kości powstają w procesie kostnienia, który zaczyna się w życiu płodowym i trwa aż do osiągnięcia dojrzałości przez organizm. U człowieka następuje to po 20 roku życia. Bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu w tym okresie odpowiednich ilości wapnia. Kości cechują się zdolnościami regeneracyjnymi, które jednak tracą wraz z wiekiem. U młodych i zdrowych osób, do około 30 roku życia, kości są mocne, zawierają dużą ilość składników mineralnych ale po tym okresie pojemność masy kostnej oraz jej gęstość zaczyna spadać. Kręgosłup zaczyna być coraz mniej wytrzymały, może ulegać wykrzywianiu, kości stają się bardziej kruche i dużo częściej dochodzi do ich złamań. Od tego momentu przeważają procesy wymierania komórek. Ze względu na zakończony proces wzrostu występują trudności w wytworzeniu się zrostu z czym np. nie ma problemów u dzieci.

Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej, w znacznym stopniu są przyspieszane przez niedobór wapnia w organizmie. Ważnym składnikiem budującym kość jest siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. Kiedy ta sieć staje się nieregularna i rzadka, a jednocześnie maleje w niej zawartość zawiązków wapnia, oznacza to spadek masy kostnej i rozwój osteoporozy (zrzeszotnienia kości). Kości stają się kruche, porowate i lekkie. Obniżeniu ulega gęstość tkanki kostnej, a co za tym idzie, jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo wtedy o złamania.

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na osłabienie kości są: palenie papierosów, nadmierna ilość soli w pożywieniu, częste picie kawy i alkoholu, nadwaga, brak ruchu oraz nieodpowiednia dieta.

Osteoporoza dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U panów proces ten rozpoczyna się jednak o 10-15 lat później. Przez wiele lat choroba ta nie daje żadnych objawów, a jej pierwszym sygnałem staje się np. złamanie kości podczas niegroźnego z pozoru upadku.

Aby zapobiegać osłabianiu naszych i w znacznym stopniu spowolnić rozwój osteoporozy, trzeba jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, dużo spacerować, regularnie odpoczywać i wysypiać się. Przede wszystkim należy racjonalnie się odżywiać (najlepiej pięć niewielkich posiłków dziennie, bogatych w owoce, warzywa i nabiał, a ubogich w tłuszcze zwierzęce). W diecie niezwykle ważny jest wapń, szczególnie w wieku dorastania, dla kobiet w ciąży, karmiących, po menopauzie oraz ogólnie po 65 roku życia. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości wapnia z pożywieniem, należy stosować suplementy diety. Bardzo ważna jest też dostarczanie organizmowi witaminy D, która znacznie zwiększa poziom przyswajania wapnia przez organizm.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 94 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*